
16-18.10 • Kurs stopniowej medytacji pustki
Zapraszamy na kurs stopniowej medytacji pustki w Warszawskim Ośrodku Buddyjskim Karma Dechen Choling.
Medytacja pustki jest serią praktyk medytacyjnych, które prowadzą do doświadczenia natury rzeczywistości nazywanej pustką (sanskr. sunyata). Budda nauczał, że wszystko, co uważamy za solidne i namacalne, to w rzeczywistości nietrwałe zjawiska manifestujące się w zależności od przyczyn i warunków. Umysł, który przestaje chwytać się nietrwałych zjawisk, ma szansę uwolnić się od cierpienia. Dlatego medytacja pustki jest nazywana także “stopniową medytacją odpuszczania” albo “uwalniania się”.
Stopniowa ścieżka rozwijania poglądu i medytacji pochodzi z czasów, gdy buddyzm rozkwitał w Indiach. Stamtąd została przeniesiona do Tybetu. Na Zachodzie medytację pustki rozpowszechnił mistrz szkoły Karma Kagyu – Khenpo Tsultrim Gjamtso Rinpocze (KTGR). Coroczny kurs w KDC odbywa się zgodnie z instrukcjami KTGR i jest prowadzony przez jego uczniów.
W tym roku medytacji pustki będzie nauczać Jim Scott – uczeń Rinpoche od kilkudziesięciu lat wskazany przez niego do nauczania praktykujących w Polsce. Jim Scott jest tłumaczem kanonicznych dzieł buddyzmu znanym z aranżacji pieśni tybetańskiego jogina Milarepy. Naucza na całym świecie, m.in. w Europie, USA czy klasztorze Pullahari w Nepalu. W Polsce od prawie 40 lat prezentuje nauki tradycji Kagyu i Ningma.
Medytacja pustki podzielona jest na pięć etapów nauczanych w dwumiesięcznych odstępach. W tym czasie uczestnicy kursu poznają kolejne aspekty nauk Buddy, rozwijając zrozumienie natury rzeczywistości – od zdroworozsądkowego poprzez coraz subtelniejsze poziomy aż do doskonałego rozumienia pustki. Tematem pierwszego stopnia kursu będzie medytacja nad nieistnieniem jaźni.
“Przywiązanie do jakiejś pojedynczej, trwałej i niezależnej jaźni jest podstawową przyczyną cierpienia. Ludzie utożsamiają się ze swoim ciałem i umysłem. Stale szukają fizycznego oraz psychicznego zaspokojenia, próbując uniknąć niewygody i bólu. Postępują tak, jakby istniało trwałe „ja”, które należy ochronić i zachować. Zadziwiające, że kiedy próbujemy przeanalizować nasz stosunek do jaźni, odkrywamy: nie ma pewności, czym ona naprawdę jest. Kiedy medytujący poszukuje jaźni, nie może jej znaleźć. Wtedy stopniowo staje się dla niego jasne, że jej nie ma i nigdy nie było.”
Khenpo Tsultrim Gyamtso Rinpoche
Stopnie medytacji pustki:
I – Medytacja nad nieistnieniem jaźni
II – “Tylko umysł” – podejście czittamatry
III – “Środkowa droga” – madhjamaka swatantrika
IV – “Przekroczyć koncepcje” – madhjamaka prasangika
V – “Natura buddy” – podejście szentong
Przed kursem warto przeczytać rozdział pierwszy “Stopni medytacji pustki”:
Tekst do pobrania: Stopnie medytacji pustki – KTGR
Wykłady będą prowadzone w języku angielskim z tłumaczeniem na polski. Kurs odbędzie się stacjonarnie w KDC a także online – za pośrednictwem aplikacji Zoom. W zależności od sytuacji epidemicznej zastrzegamy sobie możliwość organizacji kursu wyłącznie online.
Wyczerpaliśmy już ograniczony limit miejsc dla uczestników kursu w KDC. Nadal jest możliwość wzięcia udziału w kursie online.
Udział w kursie wymaga rejestracji. Sugerowana darowizna za pierwszy poziom: 200 zł na konto Instytutu Marpy: PL 20 1090 2590 0000 0001 3214 4871 z dopiskiem “Darowizna na kurs medytacji pustki”. Osoby, których nie stać na darowiznę, mogą ofiarować niższą kwotę.
Harmonogram
piątek 16 października
- 19:00 - 20:30
- wykład wprowadzający
sobota 17 października
- 7:00 - 8:00
- praktyka ludziong
- joga ciała i umysłu (dla chętnych)
- 9:00 - 11:30
- sesja I
- 11:30 - 13:00
- sesja II
- 14:30 - 16:00
- sesja III
- 16:30 - 18:00
- sesja IV
niedziela 18 października
- 07:00 - 08:00
- praktyka ludziong
- joga ciała i umysłu (dla chętnych)
- 09:00 - 11:00
- sesja I
- 11:30 - 13:00
- sesja II
- 14:30 - 16:00
- sesja III i zakończenie
