
19-21.05 • Połączyć intelekt z doświadczeniem. Kurs klarownego myślenia
Zapraszamy weekendowy kurs z Aczarją Lamą Kelzangiem Wangdim, którego tematem będzie praktyka klarownego myślenia.
Kurs klarownego myślenia jest podstawowym programem Instytutu Wyższych Studiów Buddyjskich Nitartha, nauczanym w Warszawskim Ośrodku Buddyjskim KDC. Nitartha umożliwia studentom z Zachodu poznanie buddyzmu tybetańskiego, oferując studia oparte na modelu tybetańskich uniwersytetów monastycznych.
Klarowne myślenie jest nauczane jako pierwsze, bo jest podstawą poprawnego rozumowania (przydatnego w trakcie całej ścieżki buddyjskiej) a także umożliwia samodzielne badanie doświadczenia za pomocą intelektu.
Praktykujący klarowne myślenie uczy się klasyfikować poznawalne zjawiska a także badać relacje między nimi. Pozwala to precyzyjnie określić, czego w danym momencie doświadcza umysł. Zwykle doświadczamy koncepcji, które nakładamy na zjawiska i bierzemy za rzeczywiste. Prowadzi to do cierpienia, gdy np. okazuje się, że to co uważaliśmy za trwałe, wcale takie nie jest.
“Zwyczajne istoty są spętane przez koncepcje, jogini bez koncepcji są wolni” – “Madhyamakavatara”, Chandrakirti.
ACZARJA LAMA KELZANG WANGDI
Jest lamą rezydentem w europejskiej siedzibie Karmapów – Instytucie Studiów Buddyjskich i Medytacji Kamalashila w Niemczech. To doświadczony nauczyciel znany z prostego stylu nauczania. Przez dziewięć lat studiował filozofię buddyjską na uniwersytecie Karma Śri Nalanda w Rumteku (Sikkim), a później nauczał w tamtejszej szedrze. W Polsce naucza od 2008 r. i jest głównym lamą przekazu Kagyu ośrodka Karma Dechen Choling w Warszawie.
SZCZEGÓŁY KURSU
W trakcie weekendowego kursu Aczarja Lama Kelzang Wangdi opowie o tym, czym jest klarowne myślenie, dlaczego warto je praktykować i jak zastosować metody klarownego myślenia w codziennym życiu. Pierwotnie planowaliśmy również zajęcia z debaty tybetańskiej, ale rezygnujemy z nich z powodu niewielkiego zainteresowania tymi zajęciami.
Warsztaty są dedykowane szczególnie uczestnikom kursu klarownego myślenia trwającego w KDC, ale może wziąć w nich udział każdy zainteresowany studiowaniem buddyzmu. Chętnym udostępnimy materiały umożliwiające poznanie klarownego myślenia, a po wakacjach planujemy kolejne programy studiów Nitharta.
Kurs rozpocznie się w piątek 19 maja o godz. 19 od wykładu wprowadzającego i potrwa do niedzielnego popołudnia.
Piątek
19-21 – wykład wprowadzający
Sobota
7-7.45 – lujong (ćwiczenia jogiczne dla chętnych, sesja nie będzie transmitowana onlie)
09-13 – sesja II
15-18 – sesja III
Niedziela
7-7.45 – lujong
09-12 – sesja IV
13 – 15 – sesja V
Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim z tłumaczeniem na j. polski. W kursie można wziąć udział na miejscu w KDC a także online. Z powodu specyfiki debaty tybetańskiej rekomendujemy zwłaszcza uczestnictwo na miejscu.
Nauki są bezpłatne. Organizatorzy proszą jednak uczestników o wsparcie finansowe programu, które pozwoli pokryć koszty jego organizacji. Sugerowana darowizna za weekendowy kurs to 200 zł. Darowizny opisane “ALKW” można przekazywać na konto Instytutu Marpy: 20 1090 2590 0000 0001 3214 4871. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!
Więcej informacji/pytania: lukasz@marpa.pl
