
Cztery nieustraszone serca. Jak kultywować niezmierzoną życzliwość wobec świata
Zapraszamy na spotkanie z Jin Chuanem i Jin Weiem – mnichami tradycji chan, którzy opowiedzą, jak kultywować pozytywne stany umysłu zwane czterema niezmierzonościami.
Cztery niezmierzoności – nazywane też czterema szlachetnymi postawami – to stany umysłu nastawione na pozytywne działanie. Nazywa się je “niezmierzonymi”, bo reprezentują pozytywne nastawienie wobec wszystkich czujących istot bez wyjątków.
Te cztery stany umysłu to:
– życzliwość (metta/maitri);
– współczucie (karuna);
– wielkoduszna/empatyczna radość (mudita);
– doskonały spokój (upekkha/upeksha).
W świecie dotkniętym konfliktami, przemocą i niepokojem “cztery nieustraszone serca” mogą stać źródłem wewnętrznej mocy, przygotowując do emocjonalno-duchowej przemiany i altruistycznego zaangażowania. Ich kultywowanie uwalnia od napięcia, poczucia uwikłania czy znudzenia, zastępując je emocjonalnym ciepłem, spontanicznością i odwagą.
Może się wydawać, że cztery niezmierzoności łatwo osiągnąć, ale ich świadome i systematyczne kultywowanie wiąże się z wieloma niuansami. Praktykujący mogą wpaść w pułapki nazywane “bliskimi bądź dalekimi wrogami”. I tu właśnie rozpoczniemy nasza wspólną podróż.
15 października 2023 r. o czterech nieustraszonych sercach opowiedzą bhikszu Jin Chuan i bhikszu Jin Wei – mnisi tradycji chan z Miasta Dziesięciu Tysięcy Buddów w Kalifornii – jednej z największych społeczności buddyjskich na Zachodzie. Spotkanie odbędzie w Warszawskim Ośrodku Buddyjskim Karma Dechen Choling przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 49/U12 w godz. 14.30-16. Wstęp wolny.
Bhikszu Jin Chuan
Urodził się w New Jersey (USA) i dorastał w Dolinie Krzemowej. W szkole średniej zaczął zgłębiać chrześcijaństwo a także buddyzm, by – ku zaskoczeniu swojej rodziny a także własnemu – odkryć “powołanie” do zostania mnichem. W 2005 r. został rezydentem Miasta Dziesięciu Tysięcy Buddów. W 2011 r. przyjął święcenia nowicjatu, a w 2013 r. został bhikszu – w pełni wyświęconym mnichem. Jest absolwentem fizyki oraz religioznawstwa na Uniwersytecie Stanforda. Uzyskał tytuł magistra klasyki buddyjskiej na Dharma Realm Buddhist University MA w Kalifornii, gdzie obecnie pełni funkcję adiunkta i kapelana.
Bhikszu Jin Wei
Urodził się w Polsce, gdzie w 1999 r. rozpoczął praktykę medytacyjną. Przełomem w jego duchowych poszukiwaniach stało się odkrycie polskiego tłumaczenia “Sutry Szóstego Patriarchy”, które zainspirowało go do poświęcenia się praktyce Dharmy. Był wolontariuszem w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie a także pracował z osobami niepełnosprawnymi umysłowo. W 2013 r. przybył do Miasta Dziesięciu Tysięcy Buddów jako student Programu szkolenia Sanghi i świeckich. W 2015 r. przyjął święcenia nowicjatu, a w 2017 r. święcenia pełne. Uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Ukończył również studia magisterskie na Dharma Realm Buddhist University w Kalifornii w zakresie klasyki buddyjskiej. Wspólnie z Jin Chuanem rozwijają Redwood Vihara, klasztor łączący tradycję theravady i mahajany w Santa Cruz Redwoods (USA).
