Medytacja wyciszenia i wglądu
Zapraszamy na kurs medytacji i filozofii buddyjskiej, który od stycznia 2025 r. będzie się toczył w Warszawie i online.
Kurs rozpocznie się 19 stycznia 2025 roku i potrwa przez pięć miesięcy. Jego uczestnicy będą mieli okazję poznać buddyjskie nauki o umyśle, a także zgłębić dwie główne formy buddyjskiej praktyki:
- medytację uspokojenia umysłu (siamatha), która pozwala wyciszyć rozbiegany i pochłonięty myślami umysł dzięki wykorzystaniu obiektów skupienia;
- medytację wglądu (vipassana) – medytację analityczną polegającą na metodycznym badaniu własnego doświadczenia i samodzielnym rozpoznaniu rzeczywistości.
Tematem przewodnim kursu będzie przekroczenie przywiązania do jaźni, czyli idei, że istnieje jakieś pojedyncze, trwałe i niezależne „ja”. Z perspektywy buddyjskiej jaźń jest błędną koncepcją nakładaną na nieustannie zmieniające się ciało i umysł.
Zajęcia oparte będą na sutrach, czyli mowach Buddy, w tym na Sutrze Satipatthana, która przedstawia praktykę uważności ciała i umysłu. Uczestnicy kursu poznają podstawowe zagadnienia filozofii buddyjskiej, a także różne metody praktyki wspierające postępy na ścieżce.
SZCZEGÓŁY KURSU
Kurs potrwa do 15 czerwca 2025 r. Zajęcie odbywać się będę w niedziele w godz. 19-21 w KDC przy ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 49/U12, a także online.
Każde spotkanie będzie podzielone na trzy części:
- Praktyka wyciszenia umysłu prowadzona przez Lamę Grażynę Gintowt-Dziewałtowską.
- Medytacja analityczna oparta na wybranych sutrach prowadzona przez Tomasza Szczygielskiego.
- Sesja pytań i odpowiedzi służąca rozwianiu wątpliwości.
Dodatkowym elementem kursu będą weekendowe warsztaty medytacji z Aczarją Lamą Kelzangiem Wangim, które odbędą się w Warszawie w dniach 31 stycznia – 2 lutego 2025 roku. Szczegółowe informacje o warsztatach można znaleźć pod tym linkiem.
PROWADZĄCY
- Lama Grażyna Gintowt-Dziewałtowska, nauczycielka medytacji w tradycji wadżrajany, która ukończyła trzy kilkuletnie odosobnienia medytacyjne i przez wiele lat była związana z Ośrodkiem Buddyjskim Benchen Karma Kamtsang w Grabniku.
- Dr inż. Tomasz Szczygielski, praktykujący buddyzm od ponad 30 lat pod kierunkiem Khenpo Tsultrima Gyamtso Rinpoczego, nauczyciel w Instytucie Wyższych Studiów Buddyjskich Nitartha.
KOSZT I REJESTRACJA
Kurs finansowany jest z darowizn uczestników. Kwota darowizny za miesiąc zajęć to 200 zł (1 tys. zł za pięć miesięcy). Osoby, które nie mogą pokryć pełnej kwoty, proszone są o kontakt – istnieje możliwość indywidualnych ustaleń. Wpłaty z dopiskiem „medytacja” można przekazywać na rachunek Instytutu Marpy:
PL20109025900000000132144871.
Więcej informacji: lukasz@marpa.pl
Kliknij, aby ZAREJESTROWAĆ SWÓJ UDZIAŁ