Przekroczyć “ja”. Kurs medytacji uważności
Zapraszamy na kurs medytacji i filozofii buddyjskiej, który od początku 2024 r. będzie się toczył w Warszawie i online.
Kurs rozpocznie się 7 stycznia i będzie prowadzony w formie cotygodniowych spotkań. Jego uczestnicy poznają buddyjskie nauki o umyśle a także nauczą się podstawowej formy medytacji, jaką jest praktyka uważności ciała i umysłu opisana przez Buddę w sutrze Satipatthana.
Kurs został przygotowany z myślą o osobach, które chcą nauczyć się medytować, ale na zajęcia zapraszamy także doświadczonych medytujących chcących rozwinąć swoją praktykę. Centralnym motywem kursu będzie przekroczenie przywiązania do jaźni, czyli idei, że istnieje jakieś pojedyncze, trwałe i niezależne “ja”. Z perspektywy buddyjskiej jaźń jest błędną koncepcją nakładaną na nieustannie zmieniające się ciało i umysł. Praktyka uważności pomaga to odkryć.
– Przywiązanie do jakiejś pojedynczej, trwałej i niezależnej jaźni jest podstawową przyczyną cierpienia. Ludzie stale szukają fizycznego oraz psychicznego zaspokojenia, próbując uniknąć niewygody i bólu. Postępują tak, jakby istniało trwałe „ja”, które należy chronić i zachować. Ale kiedy medytujący poszukuje jaźni, nie może jej znaleźć. Wtedy stopniowo staje się dla niego jasne, że jej nie ma i nigdy nie było – Khenpo Tsultrim Gyamtso Rinpocze
SZCZEGÓŁY KURSU
Kurs potrwa do grudnia 2024 r. z przerwą w wakacje. Spotkania odbywać się będą w niedziele o godz. 19 w Karma Dechen Choling przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 49/U12 w Warszawie a także online. Dodatkowo raz na miesiąc – w weekendy – planujemy dłuższe sesje medytacyjne na terenie kompleksu leśnego w Wesołej.
Zajęcia poprowadzi dr inż. Tomasz Szczygielski, który praktykuje buddyzm od ponad 30 lat pod kierunkiem Khenpo Tsultrima Gyamtso Rinpoczego i kształci się na instruktora Instytutu Wyższych Studiów Buddyjskich Nitartha.
Udział w kursie jest bezpłatny. Jednocześnie prosimy uczestników o darowizny, które pomogą nam w pokryciu kosztów organizacji programu. Wpłaty opisane “Praktyka uważności” można przekazywać na konto Instytutu Marpy: 20 1090 2590 0000 0001 3214 4871. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!
Więcej informacji: lukasz@marpa.pl