20-22.01 • Kurs medytacji pustki: Przekroczyć dualizm
20 stycznia w KDC rozpocznie się kurs medytacji pustki, który będzie kontynuowany przez cały 2023 r. To okazja, aby zapoznać się z filozofią buddyjską a także praktyką medytacji.
Medytacja pustki jest stopniową ścieżką rozwijania poglądu i medytacji rozpowszechnioną na Zachodzie przez Khenpo Tsultrima Gyamtso Rinpoczego. Składa się na nią seria praktyk, które prowadzą do doświadczenia natury rzeczywistości nazywanej pustką (sanskr. sunyata).
Budda nauczał, że wszystko, co uważamy za solidne i namacalne, to w rzeczywistości nietrwałe zjawiska manifestujące się w zależności od przyczyn i warunków. Umysł, który przestaje chwytać się nietrwałych zjawisk, ma szansę uwolnić się od cierpienia. Dlatego medytacja pustki nazywana jest także “stopniową medytacją odpuszczania” albo “uwalniania się”.
Praktykujący medytację pustki zapoznaje się z kolejnymi aspektami nauk Buddy, rozwijając zrozumienie natury rzeczywistości – od zdroworozsądkowego poprzez coraz subtelniejsze poziomy. Tematem tegorocznego kursu będzie drugi stopień medytacji pustki, którego celem jest przekroczenie dualizmu postrzegającego i postrzeganego. Na tym poziomie praktykujący uświadamia sobie, że wszystko, czego doświadcza, jest umysłem, więc podział na postrzegającego i postrzegane jest złudzeniem.
Do kursu można przystąpić w dowolnym momencie. Osoby, które chcą rozpocząć praktykę, zapraszamy na wprowadzenie do medytacji pustki, które odbędzie się w piątek 20 stycznia. Przed kursem warto zapoznać się także z dwoma pierwszymi rozdziałami “Stopni medytacji pustki” Khenpo Tsultrima Gyamtso Rinpoczego.
Tekst do pobrania: Stopnie medytacji pustki
NAUCZYCIELE
Kurs odbywa się się zgodnie z instrukcjami Khenpo Tsutrima Gymatso Rinpoczego i jest prowadzony przez jego uczniów. W styczniu medytacji pustki nauczać będą w KDC Jim Scott i jego syn – Christian.
Jim Scott – uczeń Khenpo Tsultrima Gyamtso Rinpoczego od kilkudziesięciu lat, tłumacz kanonicznych dzieł buddyzmu znany z aranżacji pieśni tybetańskiego jogina Milarepy. Naucza na całym świecie, m.in. w Europie, USA czy klasztorze Pullahari w Nepalu. W Polsce od prawie 40 lat prezentuje nauki tradycji Kagyu i Ningma.
Christian Scott – uczeń Khenpo Tsultrima Gyamtso Rinpoczego i Dzogchena Ponlopa Rinpoczego. Nauczyciel w Nalandabodhi – międzynarodowej społeczności buddyjskiej stworzonej przez Dzogchena Ponlopa Rinpoczego.
Rozpoczęty w styczniu kurs będzie kontynuowany przez 2023 r. – w formie spotkań organizowanych dwa razy w miesiącu (w soboty). Zajęcia poświęcone filozofii buddyjskiej a także sesje medytacji poprowadzą:
Lama Jan Gintowt-Dziewałtowski – studiuje i praktykuje Buddhadharmę od 1984 r. Uczeń Mindrolling Dzietsün Khandro Rinpocze, uczestnik programu studiów i szkolenia Wadżrajany – Mindrol Lekshey. Spędził kilkanaście lat medytując w odosobnieniu, m.in. przeszedł tradycyjne trzyletnie odosobnienie pod kierunkiem Kjabdzie Tengi Rinpoczego i lamów z Klasztoru Benchen.
Tomasz Szczygielski – praktykuje buddyzm od ponad 30 lat, uczeń Khenpo Tsultrima Gyamtso Rinpoczego. Kształci się na instruktora Instytutu Wyższych Studiów Buddyjskich Nitharta.
INFORMACJE O KURSIE
Kurs medytacji pustki z Jimem i Christianem Scottem odbędzie się w dniach 20-22 stycznia 2023 r. w KDC przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 49/U12 w Warszawie a także online – za pośrednictwem aplikacji Zoom. Wykłady będą prowadzone w języku angielskim z tłumaczeniem na j. polski.
Wydarzenia towarzyszące:
Lujong – tybetańskie ćwiczenia jogiczne, które są wsparciem dla praktyki medytacyjnej.
Wprowadzenie do medytacji pustki – zajęcia dla osób, które rozpoczynają praktykę medytacji pustki.
Spotkania indywidualne – możliwość skonsultowania z Jimem Scottem praktyki albo spraw życiowych.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
Piątek 20 stycznia 2023 r.
14-16 – rozmowy indywidualne z Jimem Scottem
15 -16.30 – wprowadzenie do medytacji pustki
18-21 – kurs medytacji pustki – sesja I
Sobota 21 stycznia
7-7.45 – lujong
9-13 – sesja II
14.30-18 – sesja III
Niedziela 22 stycznia
7-7.45 – lujong
9-13 – sesja IV
14.30-17 – sesja V
REJESTRACJA
Organizacja kursu i datki dla nauczycieli finansowane są z darowizn uczestników. Sugerowana darowizna za weekend 20-22 stycznia to 300 zł. Darowizny opisane “SMP” można przekazywać za pośrednictwem PayPal lub na konto Instytutu Marpy: 20 1090 2590 0000 0001 3214 4871. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!
Więcej informacji/pytania: lukasz@marpa.pl