Pandemia koronawirusa – przesłanie Karmapy

LukaszPraktyka

4 kwietnia 2020 r. Jego Świątobliwość 17. Karmapa Ogjen Trinlej Dordże wygłosił pierwsze od wielu miesięcy wideo-przesłanie. Publikujemy jego tłumaczenie zamieszczone przez polską stronę Karmapy.

Chciałbym życzyć wszystkim Taszi Delek.

Jak wiecie w czasie pandemii przebywam na odosobnieniu z dala od społeczeństwa. Trudno mi jednak chować w sobie narastające uczucia, więc dzisiaj chciałbym powiedzieć kilka słów.

Od samego początku ta epidemia mocno wpływa na codzienne życie i zdrowie wszystkich mieszkańców globu. Z niepokojem martwimy się o przyszłość.

Bhagavan Buddha powiedział, że wszystkie złożone zjawiska są nietrwałe. Bez względu na sytuację, której doświadczamy, ona nieustannie się zmienia, nie zatrzymując się nawet na chwilę. Teoretycznie jesteśmy w stanie znieść wiele zmian, ale wiedzieć i przeżywać to nie to samo. Kiedy zmiany idą w pożądanym przez nas kierunku lub gdy coś zmienia się na lepsze, przekraczając nasze oczekiwania, mamy nadzieję, że takich zmian będzie coraz więcej. Ale gdy sprawy zaczynają przybierać inny, niewyobrażalnie zły obrót, ogarnia nas strach i nie wiemy, co robić.

Więc w obliczu tak wielkiego, obecnego przejawu nietrwałości, musimy robić wszystko, co możliwe, by nie ulegać panice i spojrzeć w siebie. Teraz, na przykład, zaczynamy doceniać wiele prozaicznych rzeczy, których obecność była dla nas oczywista. Okazują się ważne i cenne.

Spróbujmy się zrelaksować i zauważyć nasze zwyczajne, dobre zdrowie oraz to, jakim szczęściem jest posiadanie bliskich osób. Możemy wykorzystać ten kryzys, by się doskonalić, nauczyć czegoś nowego. Myślę, że to może przynieść wiele pożytku. 

Obecna pandemia nie omija mężczyzn, kobiet, żadnej rasy, narodowości, ludzi bogatych, wpływowych czy biednych. Nawet tak rozwinięte kraje jak Stany Zjednoczone, Hiszpania, Włochy czy Wielka Brytania przechodzą teraz wielkie trudności. Kraje rozwijające się, biedniejsze będą musiały sprostać jeszcze większym problemom. Cały świat będzie nadal zagrożony dopóty, dopóki w jakimkolwiek kraju pozostanie choćby jeden chory człowiek. Dlatego wszyscy mieszkańcy ziemi muszą współpracować, by przełamać ten kryzys. 

Każdego dnia chorych przybywa. Wzrastające liczby umierająch, które przechodzą w setki i tysiące, paraliżują. Każda z tych cyfr reprezentuje niegdyś żywą, oddychającą istotę. Lekarze i pracownicy opieki medycznej, którzy opiekują się chorymi, dokonują wielkiego poświęcenia, walcząc o nasze życie. To ważne, abyśmy wszyscy wyrażali im swoją wdzięczność, wsparcie i podziw.

Aby pokazać, jak my, buddyści, wspieramy wszystkich podczas pandemii, począwszy od soboty 18 kwietnia, każdego dnia, przez cały tydzień będziemy organizować godzinne sesje modlitw on-line.

Chciałbym prosić wszystkich o wspólną modlitwę za wszystkich na świecie, aby byli szczęśliwi, aby ta pandemia szybko się skończyła.

Źródło, zdjęcie: 17karmapa.pl

Więcej informacji na temat modlitw o powstrzymanie pandemii można znaleźć tutaj.