Przed nadchodzącym okresem świąteczno-noworocznym Warszawski Ośrodek Buddyjski KDC przygotował zestawy książek w atrakcyjnych cenach, które można nabyć do własnej biblioteczki albo jako prezenty dla najbliższych. Cena za 10 książek o tematyce buddyjskiej to 150 zł. Dostępnych jest tylko 40 zestawów.
Połowa przychodów ze sprzedaży książek przeznaczona będzie na wsparcie potrzeb naszego przyjaciela w Dharmie. Pozostała część zostanie spożytkowana na najpilniejsze potrzeby ośrodka Karma Dechen Choling.
Zamówienia można składać pod adresem mailowym: yatzi007@yahoo.dk. Zapłatę za książki należy przesłać na rachunek Intytutu Marpy: PL 20109025900000000132144871 z dopiskiem “Dharma”.
Oferujemy możliwość odbioru książek osobiście w KDC lub dostarczenie ich z pomocą poczty (w takim przypadku cena wzrośnie o koszty przesyłki).
Więcej informacji o książkach:
“Mnich i filozof” – Jean Francois Revel i Matthieu Ricard
Jeden z najwybitniejszych francuskich intelektualistów Jean-Francois Revel zdobył sławę, rzucając wyzwanie komunizmowi i chrześcijaństwu. Jego syn Matthieu Ricard poszedł inną drogą: zrezygnował z obiecującej kariery naukowej i zaczął praktykować buddyzm tybetański pod kierunkiem najwybitniejszych nauczycieli naszych czasów. Ojciec i syn – filozof i mnich – spotykają się w Nepalu, by zadać sobie pytania, które od wieków stawia sobie ludzkość. Czy życie ma sens? Czym jest świadomość? Czy człowiek jest wolny? Czym jest cierpienie, wojna, nienawiść? Ich rozmowa zmienia się w fascynujący i głęboki dialog między Wschodem i Zachodem.
“Nagle Przebudzenie” – Dzogchen Ponlop Rinpoche
Pochodzący z Tybetu mistrz medytacji Dzogchen Ponlop Rinpoche przedstawia istotę dwóch wielkich tradycji praktyki: Mahamudry i Dzogchen. Obie ścieżki oferują różnorodne podejścia do medytacji oraz szeroki wachlarz metod. Autor książki przedstawia je w sposób przystępny i klarowny, a jego naukom towarzyszą metafory i przypowieści. Opisana tutaj ścieżka ma wymiar bardzo praktyczny i prowadzi do pełni człowieczeństwa. Jest wewnętrzną podróżą, która rozbudza świadomość tu i teraz, sprawiając, że doświadczenie przebudzonego serca staje się możliwe.
“Muzyka na niebie” – Michele Martin
Opowieść o dzieciństwie Siedemnastego Karmapy i jego ucieczce z Tybetu. Michele Martin miała okazję wysłuchać i spisać relacje z wczesnych lat życia Karmapy przedstawione przez niego samego, jego najbliższych oraz osoby z bliskiego otoczenia. Książka zawiera również pierwsze nauki, poezje i kaligrafie Siedemnastego Karmapy, poezje Szesnastego Karmapy oraz historie życia poprzednich Karmapów.
“Przyszłość jest teraz” – XVII Karmapa Ogjen Trinlej Dordże
“Przyszłość jest teraz” to 108 krótkich porad odpowiadających na pytanie, jak żyć w bardziej współczujący i świadomy sposób. Karmapa dzieli się swoimi spostrzeżeniami na tak uniwersalne tematy jak: wartości społeczne, ochrona środowiska, wolność, miłość, samotność czy poczucie spełnienia. Przy czym nie robi tego z punktu widzenia buddyjskiego nauczyciela i nie przemawia do buddystów lecz utrzymuje swój przekaz w kategiach troski człowieka o drugiego człowieka i otaczający go świat.
“Na ścieżce współczucia” – XVII Karmapa Ogjen Trinlej Dordże
Pierszy przełożony na języki zachodnie komentarz do klasycznej literatury buddyjskiej autorstwa Siedemnastego Karmapy. Karmapa przedstawia w nim nauki na temat “Trzydziestu siedmiu praktyk Bodhisattwy”. Książka zawiera praktyczne porady dla osób podążających ścieżką Bodhisattwy w XXI wieku. Ich autor wystrzega się akademiskiego języka, aczkolwiek omawiane przez niego zagadnienia są tematem debat wielu buddyjskich uczonych i praktykujących. Karmapa nawiązuje do swych osobistych doświadczeń, by zilustrować wyjaśniane tezy, co sprawia, że jego wykłady charakteryzuje bezpośredniość i oryginalność.
“Światło na wskroś” – Dzigar Kongtrul Rinpoche
Stan buddy, jak mówi wybitny nauczyciel tradycji Njingma Dzigar Kongtrül, to nic innego jak nieskrępowane doświadczenie natury umysłu – bezgranicznie przestronnego i pełnego niewyczerpanego współczucia. By właściwie zobaczyć ten umysł, musimy wykorzystać do tego jego szczególny aspekt zwany naturalną inteligencją. Naturalna inteligencja pomaga odróżnić to, co nam służy, od tego, co nam szkodzi, ale przede wszystkim jest to ta część nas, która poszukuje sensu życia i szczęścia. Dzigar Kongtrül pokazuje, jak umiejętnie wykorzystać pragnienie szczęścia jako narzędzie, by przebudzić się na radosną mądrość umysłu.
“Sutra zawału serca” – Karl Brunnhölzl
Współczesny komentarz do Sutry serca – najbardziej znanego i najczęściej recytowanego tekstu tradycji mahajany. Dr Karl Brunnhölzl, znany badacz i ekspert filozofii buddyjskiej, opisuje, jak wykorzystać tę sutrę jako podręczki do kontemplacji. “O Sutrze serca możemy powiedzieć jedno: jest kompletnie szalona. Podcina, dekonstruuje i niszczy wszystkie nasze sztywne poglądy, systemy przekonań i punkty odniesienia – również te dotyczące ścieżki duchowej. Czyni to na poziomie fundamentalnym, a więc nie tylko w kategoriach myślenia i koncepcji, ale także w kategoriach postrzegania – tego, jak widzimy świat, jak słyszymy, wąchamy, smakujemy, dotykamy, jak patrzymy i reagujemy emocjonalnie na siebie i innych. Ta sutra wyrywa nam dywan spod nóg.”
“Sutra Lankavatara” – w/g kompilacji Dwighta Goddarda
Przystępne opracowanie jednej z najważniejszych sutr buddyzmu mahajany i wadżrajany, która zawiera słowa Buddy wygłoszone po przybyciu na wyspę Lanka. Rozpowszechniona w Tybecie, Chinach i Japonii sutra jest filarem buddyjskich tradycji chan i zen. Jej najważniejszą myślą jest doktryna “tylko umysłu” – zgodnie z którą wszytskie zjawiska są manifestacją umysłu, a przeświadczenie o ich niezależnej obiektywnej egzystencji jest iluzją i przyczyną cierpienia.
“Trzy Skarby” – Aniela i Daniel Kulinowscy
Studia nad motywami buddyjskimi w kulturze polskiej.
“Karmapa – 900-lecie” – dr Damcie Diana Finnegan
Publikacja upamiętniająca dziewięćsetną rocznicę urodzin pierwszego Karmapy Dusum Khjenpy, który zapoczątkował tradycję karma kagju buddyzmu tybetańskiego, a jednocześnie był pierwszym mistrzem w historii, który przepowiedział swoje kolejne odrodzenie i tym samym zapoczątkował linię oficjalnie rozpoznawanych i intronizowanych lamów. Zawiera krótką historię buddyzmu, życziorysy praojców tradycji marpa kagju oraz wszystkich kolejnych Karmapów, przykłady twórczości Dziesiątego Karmapy, opis procesu rozpoznania Siedemnastego Karmapy i wiele arykułów, które są wprowadzeniem do tradycji karma kagyu.
Opisy książek: Instytut Marpy, 17karmapa.pl, Wikipedia