
Kurs klarownego myślenia i debaty w stylu tybetańskim
Kurs organizuje Instytut Wyższych Studiów Buddyjskich Nitartha założony przez Dzogczena Ponlopa Rinpoczego. Działający w USA i Europie instytut umożliwia studentom z Zachodu zgłębianie buddyzmu tybetańskiego, oferując studia oparte na modelu tybetańskich uniwersytetów monastycznych tradycji Kagju i Ningma.
Studenci Nitarthy poznają poglądy buddyjskich szkół filozoficznych, zgłębiają kluczowe teksty buddyzmu a także trenują się w debacie i medytacji analitycznej. Celem studiów jest uzyskanie adekwatnej wiedzy na temat rzeczywistości – wynikającej nie z koncepcji, założeń czy ślepej wiary lecz z samodzielnie przeprowadzonego badania i rozumowania.
KLAROWNE MYŚLENIE
Pierwszym programem Instytutu Nitartha jest kurs klarownego myślenia, który od lutego będzie prowadzony w j. polskim. To kurs podstawowy, bo klarowne myślenie jest podstawą poprawnego rozumowania i umożliwia badanie doświadczenia z pomocą intelektu.
Uczestnicy kursu poznają metody jasnego myślenia. Dowiadują się także, jak formułować definicje i klasyfikacje poznawanych zjawisk oraz jak badać logiczne relacje pomiędzy nimi. Klarowne myślenie jest wstępem do debaty w stylu tybetańskim, która ma na celu wyostrzenie intelektu i pogłębienie zrozumienia debatujących partnerów.
Umiejętność klarownego myślenia jest bardzo przydatna w trakcie całej buddyjskiej ścieżki buddyjskiej, bo logiczne rozumowania pojawiają się w wielu kanonicznych tekstach.
WPROWADZENIE – WYKŁAD OTWARTY
Wszystkich zainteresowanych studiowaniem buddyzmu zapraszamy na wykład wprowadzający do praktyki klarownego myślenia.
O tym, czym jest klarowne myślenie, jak się go nauczyć i dlaczego warto to zrobić, opowie Jirka Hladiš, starszy wykładowca Instytutu Nitartha.
Jirka Hladiš – od 1997 r. studiuje pod kierunkiem Dzogczena Ponlopa Rinpoczego, od 2002 r. jest wykładowcą Nitarthy. Interesuje się możliwościami wykorzystania takich metod jak studiowanie, medytacja analityczna i debata jako narzędzi duchowej przemiany. Ukończył studia inżynierskie na Politechnice w Pradze a także studia buddyjskie Uniwersytetu Naropa.
Tłumaczone z języka angielskiego na polski spotkanie odbędzie się online 12 lutego 2023 r. o godz. 19 i jest otwarte dla wszystkich. Aby dołączyć do spotkania, skorzystaj z poniższego linku:
https://us02web.zoom.us/j/87087732584
SZCZEGÓŁY KURSU
Kurs klarownego myślenia rozpocznie się w niedzielę 19 lutego 2023 r. i potrwa przez 10 tygodni. Poprowadzi go dr inż. Tomasz Szczygielski – wykładowca Politechniki Warszawskiej, który praktykuje buddyzm od ponad 30 lat pod kierunkiem Khenpo Tsultrima Gyamtso Rinpoczego i jest nauczycielem Instytutu Nitartha w trakcie treningu.
Zajęcia będą prowadzone online zawsze w niedziele o godz. 19.
Uczestnicy kursu otrzymają podręcznik “Klarownego myślenia”, tekst źródłowy – “Zagadnienia zebrane” (Düdra) autorstwa Acharji Lamy Tenpy Gyaltsena (publikacje w j. polskim w wersji cyfrowej) oraz dostęp do nagrań.
Po kursie klarownego myślenia odbędzie się 10-tygodniowy kurs debaty w stylu tybetańskim organizowany na podobnych zasadach.
Nauki są bezpłatne. Organizatorzy proszą jednak uczestników o wsparcie finansowe programu, które pozwoli pokryć koszty jego organizacji. Sugerowana darowizna za spotkanie to 50 zł. Darowizny opisane “Nitartha” można przekazywać na konto Instytutu Marpy: 20 1090 2590 0000 0001 3214 4871. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!
Więcej informacji/pytania: tomasz@marpa.pl
