
4-6.12 • Kurs medytacji pustki: “Tylko umysł”
Zapraszamy na kolejny kurs stopniowej medytacji pustki z Jimem Scottem. Jego tematem będzie cittamarta – buddyjska doktryna “tylko umysłu”.
Cittamatra (nazywana także jogaczarą) jest szkołą filozoficzną, który wywodzi się z nauk Ari Maitrei. Rozwinęła się w IV w. n.e. w Indiach. Dziś jogaczara – obok “Środkowej ścieżki” – jest główną doktryną buddyzmu Mahajany.
Zgodnie z cittamatrą wszytko, czego doświadczamy, jest zaledwie umysłem. Świat, który zwykle jawi się nam jako solidny i istniejący na zewnątrz to w rzeczywistości gra umysłu, który postrzega sam siebie.
Na tym etapie medytujący uświadamia sobie, że podział na postrzegającego i postrzegane jest złudzeniem. We śnie przedmioty też wydają się być na zewnątrz, ale po przebudzeniu wiemy, że doświadczaliśmy zaledwie umysłu.
“Czittamatra nie twierdzi, że wszystko jest nami albo naszym indywidualnym doświadczeniem. Przyznaje, że jest świat, który dzielimy z innymi. Mówi wszakże, że substancja owego świata nie różni się od umysłu. Gdy napotykamy opór, uważamy daną rzecz za solidną. W rzeczywistości nigdy nie doświadczamy solidności jako takiej. Doświadczamy jej wyobrażenia, bo umysł może doświadczać jedynie zjawisk psychicznych” – Khenpo Tsultrim Gyamtso Rinpoche.
Medytacja pustki
Praktyka cittamatry jest drugim etapem kursu medytacji, który prowadzi do doświadczenia natury rzeczywistości nazywanej pustką (sanskr. sunyata). Na Zachodzie medytację pustki rozpowszechnił mistrz szkoły Karma Kagyu – Khenpo Tsultrim Gjamtso Rinpocze (KTGR). Coroczny kurs w KDC odbywa się zgodnie z instrukcjami KTGR i jest prowadzony przez jego uczniów.
W tym roku medytacji pustki naucza Jim Scott – uczeń Rinpoche od kilkudziesięciu lat wskazany przez niego do nauczania praktykujących w Polsce. Jim Scott jest tłumaczem kanonicznych dzieł buddyzmu znanym z aranżacji pieśni tybetańskiego jogina Milarepy. Wykładał i uczył medytacji na całym świecie, m.in. w Europie, USA czy klasztorze Pullahari w Nepalu. W Polsce od prawie 40 lat prezentuje nauki tradycji Kagyu i Ningma.
Medytacja pustki podzielona jest na pięć etapów nauczanych w dwumiesięcznych odstępach. W tym czasie uczestnicy kursu poznają kolejne aspekty nauk Buddy, rozwijając zrozumienie natury rzeczywistości – od zdroworozsądkowego poprzez coraz subtelniejsze poziomy aż do doskonałego rozumienia pustki. Do kursu można dołączyć w dowolnym momencie.
Stopnie medytacji pustki:
I – Medytacja nad nieistnieniem jaźni
II – “Tylko umysł” – podejście czittamatry
III – “Środkowa droga” – madhjamaka swatantrika
IV – “Przekroczyć koncepcje” – madhjamaka prasangika
V – “Natura buddy” – podejście szentong
Przed kursem warto przeczytać drugi rozdział “Stopni medytacji pustki”:
Tekst do pobrania: Stopnie medytacji pustki – KTGR
Wykłady będą prowadzone w języku angielskim z tłumaczeniem na polski.
Z powodu pandemii kursu odbędzie się wyłącznie online – za pośrednictwem aplikacji Zoom.
Udział w kursie wymaga rejestracji. Sugerowana darowizna za pierwszy poziom: 200 zł na konto Instytutu Marpy: PL 20 1090 2590 0000 0001 3214 4871 z dopiskiem “Darowizna na kurs medytacji pustki”. Osoby, których nie stać na darowiznę, mogą ofiarować niższą kwotę.
Harmonogram
piątek 4 grudnia
- 19:00 - 21:00
- wykład wprowadzający
sobota 5 grudnia
- 9:00 - 10:25
- sesja I
- 10:30 - 12:00
- sesja II
- 13:45 - 15:45
- sesja III
niedziela 6 grudnia
- 09:00 - 10:25
- sesja I
- 10:30 - 12:00
- sesja II
- 13:45 - 15:45
- sesja III i zakończenie
